Praėjusį ketvirtadienį, 2017 m. birželio 22 d. Priklausomybės ligų specialistų asociacijos atstovai dalyvavo Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamente (NTAKD)  vykusiame susitikime su nevyriausybinėmis organizacijomis žalos mažinimo ir žemo slenksčio paslaugų tema.

Be NTAKD ir mūsų, PLSA atstovų  Deivido Smailio, Gyčio Jurevičiaus posėdyje dalyvavo ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ atstovė Svetlana Kulšis, koaliciją „Galiu gyventi“ atstovavo Jurgita Poškevičiūtė, savo nuomones atsiuntė ir eilės kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Žemo slenksčio paslaugos teikiamos vartojantiems narkotinių ir psichotropinių medžiagas ne gydymo tikslams, su tikslu sumažinti infekcijų plitimą, perdozavimo ir mirties atvejų riziką, nusikalstamumą.

Tam tikslui teikiamos tokios paslaugos kaip adatų ir švirkštų keitimas, prezervatyvų dalijimas, perrišimas, atrankinių ŽIV testų atlikimas, konsultavimas ir informavimas – visas jas galite sužinoti NRAKD interneto svetainės specialiame skyriuje.

Lietuvos  žemo slenksčio paslaugų teikimas labiausiai pažengęs į priekį Klaipėdos mieste, kur žalos mažinimo paslaugos skirtingose miesto vietose suplanuotas ir lėšos numatytos kelis metus į priekį.

Aptarėme, kaip galima būtų geriau planuoti pagalbos teikimą mobiliuose kabinetuose Klaipėdos mieste ir kituose Lietuvos miestuose (pavyzdžiui, naudoti ŽIV infekcijos kelių metų statistiką, išnagrinėti duomenis apie žemo slenksčio paslaugų teikimą)

Buvo pateiktas pasiūlymas plėsti žemo slenksčio paslaugų prieinamumą ir apimtis (pavyzdžiui, , sudaryti galimybes lankytojus testuoti dėl ŽIV, hepatito B ir C, skiepyti dėl hepatito B; po informavimo, dalinti naloksoną).

Taip pat pasiūlėme  žemo slenksčio kabinetuose teikti priklausomybių konsultantų konsultacijas.

Susitikime aptarti ir žemo slenksčio kabinetų finansavimo modeliai – sutarta pasiūlymuose pateikti siūlytiną modelį, kuomet žemo slenksčio paslaugos finansuojamos iš savivaldybių ir Valstybės biudžetų santykiu 50:50 – toks modelis Lietuvoje taikomas, pavyzdžiui, visuomenės sveikatos biurų finansavimui.

Žymos:, ,