Priklausomybių ligų specialistų asociacija ir 2019 metais sėkmingai įgyvendina siekį didinti pagalbos prieinamumą – miestuose ir rajonuose turėti vietą, į kurią anonimiškai  gali kreiptis pagalbos žmonės, kurių gyvenimą alkoholis padarė nepakeliamu.

Ir šiais metais tokią galimybę ketvirtadalio Lietuvos savivaldybių gyventojams atvėrė Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo  iš dalies finansuojamas projektas „Sveikatos stiprinimo paslaugos priklausomybių konsultaciniuose kabinetuose“.

Ketvirtadalis Lietuvos, daugiau kaip pusė gyventojų

Priminsime, kad penkiolikoje savivaldybių, kur veikia konsultaciniai kabinetai – šiandien gyvena daugiau nei pusė visų šalies gyventojų. Tai – Vilniaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus miestų, Tauragės, Marijampolės, Vilkaviškio, Pakruojo, Anykščių, Švenčionių savivaldybės.

Konsultacija iš PLSA archyvo

Konsultacija iš PLSA archyvo

Įsteigti konsultaciniai kabinetai padidino pagalbos paliestiems priklausomybės tuose rajonuose prieinamumą. Į juos atvykti nereikia gydytojo siuntimo, pokalbis vyksta konfidencialiai. Be to, prisidedama prie visuomenei būdingos stigmos mažinimo. O juk daugelis iki šiol vis dar klaidingai tiki, neva priklausomybė yra nuodėmė ar priklausomo asmens, kuriam neįmanoma padėti, silpnybė.

Pradžia Kaune, modelis – visai Lietuvai

Pirmasis šalyje Priklausomybių konsultacinis punktas – kabinetas Kaune buvo  įkurtas dar 2016 metais. Šiandien galime išties pasidžiaugti tuo, kad būtent Priklausomybių ligų specialistų asociacijos pasiūlytas modelis tapo pamatais priklausomybių konsultantų teikiamai pagalbai visoje Lietuvoje.

„Svarbus konsultacijų aspektas yra pagarba ir lygiavertis santykis su priklausomybių paliestais žmonėmis. Tai skatina juos atsiverti ir priimti pagalbą. Tuo pat metu, esame dėkingi mums padedantiems socialiniams partneriams – visų pirma, daugelio miestų ir rajonų socialiniams darbuotojams. Tai jie paragina žmones ne „uždaryti“ problemą savo šeimoje, bet kreiptis dėl realios pagalbos“, – sakė Priklausomybių ligų asociacijos pirmininkas Gytis Jurevičius.