PLSA konferencijoje apie savo patirtį kalbėjo ir konsultantai

2018-11-23 - 4 minutes perskaityti

Lapkričio viduryje Kaune vykusioje konferencija „Priklausomybių konsultantai Lietuvoje“, skirtoje Priklausomybės ligų specialistų asociacijos projekto „Priklausomybių konsultanto modelio, veikiančio užsienio šalyse, diegimas 9 Lietuvos savivaldybėse“ apibendrinimui, visa popietė buvo skirta išgirsti konsultantų patirtis iš jų rajonų ir savivaldybių.

Martynas Marma, kurio konsultacinis punktas – kabinetas įsikūręs šalia vienų Vilniaus nakvynės namų, sakė, kad dėl klientų trūkumo nesiskundė – juk didžioji dalis čia nakvojančių jei ne priklausomi, tai rizikingai vartoja. Tačiau Vilniaus mieste pasigendama tampresnio kontakto su probacijos tarnyba, policija, pagaliau – šeimos gydytojais.

Konsultantas pabrėžė, kad tenka patirti visko – ir užsirašę konsultuojamieji neatvyksta, ir „dingsta“; tačiau tuo pat metu gausu atvejų, kai žmonės pasikeičia, kai po sveikimo ateina pasikalbėti. Nors dažnai tenka patirti profesionalų specialistų skeptiškumą (plg. „ar išvis įmanoma „tokiems padėti“), tačiau kabinetuose konsultantų praktikuojamas anonimiškumas padeda klientams įgauti pasitikėjimą ir keistis.

Skirtumas tarp provincijos ir miestų – juntamas

Renata Šerelienė iš Anykščių pabrėžė, kad jos savivaldybėje – priešingai – puikiai bendradarbiaujama su vietos Probacijos tarnyba. Nukreipiant klientus, ženkliai prisideda ir atvejo vadybininkai. Pastebimą susidomėjimo bangą, labiau nei miestuose, sukelia rajoninėje spaudoje pasirodžiusi informacija. Tuo pat metu išryškėjo didelis poreikis teikti paslaugas kaimo vietovėse, galėti leisti sau nuvykti į jas dažniau.

Eimantas Botyrius iš Vilkaviškio prisiminė 2016 metus, kai su Priklausomybių ligų specialistų asociacijos delegacija buvo vykstama į kaimyninę Lenkiją, į Varmijos Lidzbarko miestą. Ten būsimus konsultantus iš Lietuvos pasitiko miesto meras, kuris buvo puikiai susipažinęs su vietos Komisijos alkoholio sukeliamoms problemoms spręsti ir konsultacinių punktų veikla. Tada ir kilusi mintis, kad tokia kompleksinė pagalba – detoksikacija, dienos centras, „Minesotos“ programos ir konsultaciniai punktai visur Lenkijoje ir prisidėjo, kad toje šalyje vartojama mažiau.

Vilkaviškietis sakė, kad tipiška reakcija pradedant darbus buvo tai, kad į konsultantą žiūri kaip į keistuolį. Jis kuria tarpinę stotelę, kokios Lietuvos pagalbos priklausomiems žmonėms sistemoje nebuvo. Reikėjo dviejų metų, kad konsultantas taptų pažįstamas visose įstaigose, kad su juo dalintųsi žiniomis ir ryšiais. Paprastas nuoširdumas pradėjo, ir žmonės ėmėsi kreiptis patys.

„Negali išgelbėti viso pasaulio, bet nepabandyti padėti bent vienam kenčiančiam aš negaliu.“

Klaipėdietė Renata Bružienė sakė, kad tapimas konsultante jai davė didelę naudą, nes specializuotos žinios reikalingos įveikti klientų neigimą ir baimę. Konsultantų mokymai, pasak specialistės, padeda labiau įsisąmoninti, kaip prieiti prie priklausomybe sergančio žmogaus. Žinios padeda ir susivokti, ir sumotyvuoti, kalbėtis apie sveikimo procesą – juk ištisoms Lietuvos gyventojų kartoms nebuvo paaiškinta, kas tai yra priklausomybė. Baigdama konsultantė taip pat akcentavo didelį pagalbos trūkumą provincijoje.

Virgis Tamulionis iš Alytaus apžvelgė savo dviejų metų darbą, skepsio įveikimą,  prasidėjusi nuo patirties, kad „ne mums vieniems tai rūpi“. Konsultantas pabrėžė patyręs, kad priklausomybės liga pasiglemžia tuos, kurie turi išsilavinimą, nežiūri lyties ar turimų turtų. Reikia mokėti išklausyti, nepasiduoti emocijomis, ir – konsultuoti, informuoti.

Baigdamas alytiškis visų konsultantų vardu padėkojo punktų rėmėjams iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, organizatoriams, kvalifikacijos kėlimo dėstytojams.

Konferencija buvo skirta Priklausomybės ligų specialistų asociacijos projekto „Priklausomybių konsultanto modelio, veikiančio užsienio šalyse, diegimas 9 Lietuvos savivaldybėse“ (apibendrinimui ir pasidalinimui gerąja patirtimi.

 

Projektą „Priklausomybių konsultantai Lietuvoje: iššūkiai, poreikis, galimybės“ iš dalies rėmė                                              Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

Žymos:,