Jungtinių valstijų mokslinis žurnalas „Cochrane Database of Systematic Review“ publikavo studiją, kuria patvirtintas 12 žingsnių metodikos paveikumas. Ja savo veiklą grindžia Anoniminiai alkoholikai, Anoniminiai narkomanai ar alkoholizmu sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija „Al Anon“, efektyvumą.

Studijos argumentai įrodantys efektyvumą – savipagalba paremta programa ne tik padeda žmonėms nustoti gerti, bet ir padeda ilgiau išlaikyti blaivybę lyginant su psichikos sveikatos įstaigose profesionalų taikoma metodika – pavyzdžiui, kognityvine elgesio terapija.

Išlaikyta blaivybė = mažesni gydymo kaštai

Studijoje metodikos efektyvumas buvo vertinamas, atsižvelgiant į tokius faktorius, kaip išlaikytos blaivybės trukmė, išgeriamo alkoholio kiekis (jei jie gėrė toliau), tolimesnio alkoholio vartojimo pasekmės ir jų gydymo išlaidos. Spaudoje pateikiamu skaičiavimu, įvairūs su alkoholio vartojimu susiję incidentai ir ligos, JAV kainuoja 10 mlrd. dolerių per metus.

Mokslinio darbo autoriai – profesorius Džonas Kelis (John F. Kelly), psichiatrijos ir priklausomybės medicinos profesorius iš Harvardo Medicinos mokyklos ir Masačiusetso valstijos pagrindinės ligoninės, Kytas Humprėjus (Keith Humpreys) iš Stanfordo universiteto Medicinos mokyklos bei Marika Feri (Marica Ferri) iš Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) Lisabonoje.

Studija taip pat siekė įsitikinti 12 žingsnių metodikos efektyvumu. Matuojami reiškiniai: savo bejėgiškumo nustoti gerti pripažinimas ir pagalba kitiems grupės nariams išlaikant blaivybę.

„Mūsų tyrimo svarba – tai, kad jis išsklaidė mitus apie Anoniminių alkoholikų taikomą metodiką. Pastaraisiais metais žiniasklaidoje pasirodė daug pranešimų, neva Anoniminių alkoholikų taikomi metodai neveikia ar netgi kenkia žmonėms. Todėl mūsų tikslas buvo išsiaiškinti tai moksliškai, laikantis aukščiausių mokslinių standartų“, interviu „USA Today“ sakė prof. Kelis.

Didesnis apibendrintų 12 žingsnių metodikos tyrimų skaičius

Tyrimas išties prieštarauja kitai studijai, publikuotai 2006 metais „Cochrane Database of Systematic Review“ (joje taip pat dalyvavo Dr. Ferri), kuri rėmėsi 8 tyrimais, 3,4 tūkst. žmonių. Naujoji studija apibendrino 35 tyrimus, kuriuos parengė 145 mokslininkai ir kuriuose dalyvavo 10,5 tūkst. asmenų.

„Nuo pat susikūrimo 1935 metais, Anoniminių alkoholikų taikoma metodika labai sunkiai pasiduodavo efektyvumo tyrimams, nes adekvačių tyrimo metodų nebuvo. Dar vienas privalumas – ši programa pagalbą teikia nuolatos, kiekvieną dieną, nereikia laukti vizito pas terapeutą dienos. Jei [alkoholizmą] laikome chroniška liga, tokia nuolatinė programa gali būti paveikesnė nei trumpos intervencijos, kurias paprastai siūlo [JAV] sveikatos apsaugos sistema“, – „CNN“ komentavo  dar vienas studijos autorius prof. Humprėjus.

„Dar viena gera naujiena – kad 12 žingsnių programa paremti Anoniminių Alkoholikų užsiėmimai yra nemokami ir plačiai prieinami. Tai galima sulyginti nebent su nemokamais pietumis“, – dar viename interviu „New York Times“ pajuokavo prof. Kelis.

Alkoholizmas ir toliau didelio masto problema Amerikai

„USA Today“ taip pat primena, kad apie 14,4 mln. vyresnių nei 18 metų amerikiečių serga alkoholizmu (National Survey on Drug Use and Health; 2018). Apie 88 tūkst. JAV gyventojų kasmet miršta nuo alkoholio vartojimo pasekmių ir tai yra trečia pagal dažnumą (po rūkymo ir neteisingo maitinimosi) mirties priežastis, kuriai, pasak Nacionalinio Alkoholio ir Alkoholizmo instituto ( National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) galima būtų užkirsti kelią.

Žymos:, , , , , , , , , , , , , , , , ,