Rizikingą vairavimą išgėrus renkasi vis jaunesni
2016-10-11 - 6 minutes perskaitytiAlano klube tęsiamos profesionalų vedamos paskaitos – Pasaulinės psichikos dienos proga, spalio 10-ąją pas mus lankėsi rizikingą vairavimą tirianti Justina Slavinskienė, Vytauto Didžiojo universiteto psichologijos specialybės doktorantė ir šio universiteto Psichologijos klinikos psichologė.
Psichologė pasakojo apie savo mokslinius tyrimus, siejančius alkoholio vartojimo ir rizikingo vairavimo tematiką, paskatintus jos kolegės ir mokytojos, docentės dr. Kristinos Žardeckaitės – Matulaitienės bei visos VDU rizikingą vairavimą jau dešimtmetį tyrinėjančios mokslininkių komandos. Justina taip pat veda paskaitas vienoje iš Kauno vairavimo mokyklų ir joje kalbasi su nubaustais vairuotojais, kurie neteko teisės vairuoti dėl KET pažeidimų (vienas populiariausių – vairavimas apsvaigus nuo alkoholio) taigi jos žinios apie rizikingą vairavimą Lietuvoje paremtos ne tik moksliniais (teoriniais) tyrimais, bet ir praktika.
Mokslinė statistika rodo, kad pavartojusių alkoholio vairuotojų sukeltuose įvykiuose sužeidžiamas kas septinta, o žūva – kas penkta autoįvykių auka. Surinkti duomenys neabejotinai rodo, kad girtų vairuotojų sukeltuose įvykiuose sužalojimų ir žuvusių akivaizdžiai statistiškai daugiau. Iš savo patirties susidūrus su baustais už vairavimą išgėrus mokslininkė pridėjo, kad tokius pažeidimus daro vis jaunesni Lietuvos vairuotojai.
„Įkalęs 50 g važiuoju geriau“ – pasaka
Lektorė dar kartą priminė, kaip alkoholis paveikia automobilio valdymą – motorinį planavimą ir nuolatinę kontrolę, judesių tikslingumą, klaidų stebėjimą, atmintį. Psichologė sklaidė ir mūsų klubo nariams žinomą ir plačiai paplitusį mitą – neva, išgėrus nedidelę dozę alkoholio „vairuojasi geriau“ – tai tik žmogaus psichikos sukurta iliuzija, kuri galimai atsiranda iš perdėto pasitikėjimo savimi ir savo vairavimo gebėjimais.
Realybėje alkoholis ženkliai paveikia vairuotojo sprendimus – po vidutinės alkoholio dozės vairuotojas vėliau atpažįsta pavojų, mažiau efektyviai sureaguoja, prastai suvokia pavojų ir riziką. Kitais žodžiais – labiau toleruojant riziką, daromi pavojingi veiksmai vairuojant dėl ko kyla pavojus pačiam vairuotojui, jo keleiviams ir kitiems eismo dalyviams.
Išgėrus alkoholio dažnai sugriūva pradinis nusistatymas nevairuoti išgėrus ar nesėsti į automobilį, vairuojamą išgėrusio vairuotojo. Ypač nekategoriški vairuotojai, kai reikia važiuoti nedidelį atstumą. Lektorė ir renginio dalyviai diskutavo, dėl ko taip nutinka – galbūt vairuotojui, dažnai besirenkančiam kelionę išgėrus, alkoholio vartojimas yra problema ar priklausomybė?
Psichologė pristatė keletą išvadų, paremtų alkoholio vartojimo ir rizikingo vairavimo moksliniais tyrimais netekusių teisės vairuoti vairuotojų grupėje (atskirai – vyrų ir moterų). Didėjant alkoholio vartojimo problematiškumui, daugėja tyčinių kelių eismo taisyklių pažeidimų (pačio vairavimo išgėrus, bet ir grečio viršijimo, saugos diržo nesegėjimo), o vyrų atveju – dar ir daugiau sukeltų įvykių, kurių metu buvo sužeisti žmonės.
Girti už vairo vyrai yra iš Veneros, moterys – iš Marso
Justina siekė išsiaiškinti, ir koks psichologinis asmenybės tipas dominuoja tarp vairuotojų, netekusių teisės vairuoti automobilį išgėrus, viršijus greitį ar padariusius kitus pažeidimus. Vyrų ir moterų tarpe aukštos rizikos pažeidėjai dažniau pasižymėjo labiau išreikštu impulsyvumu, agresyvumu, neurotiškumu, tačiau buvo linkę į intravertiškumą, žemą sąmoningumą ir mažesnį atvirumą. Mokslininkė daro išvadą, kad aukštos rizikos savybių derinys tinka apibūdinti emocinės pusiausvyros stokojančius, mažiau dėmesingus, labiau impulsyvius, priešiškus vairuotojus.
Iš duomenų psichologė padarė išvadą, kad Lietuvoje nėra sąsajų tarp moterų asmenybės derinių ir to, kokios yra jų rizikingos jų vairavimo pasekmės – sukeltos autoavarijos, sužaloti žmonės, gautos nuobaudos policijoje. Tuo tarpu vyrus galima sąlyginai suskirstyti į skirtingas grupes – „girtus sėdančius už vairo“ ir „blaivius, bet greičio bei kitų pažeidimų mėgėjus“, kurie dažniau renkasi vairuoti apsvaigę ir dažniau yra nubaudžiami policijos pareigūnų dėl KET pažeidimų.
Išklausę pranešimą, seminaro dalyviai diskutavo įvairiomis temomis – pavyzdžiui, apie nepažeidžiamumo iliuziją (ar „visagalį išsipirkimą“), kuri būdinga vairuojantiems išgėrus ir kaip tai lemia vairuotojų sprendimus prieš sėdant už vairo ir vairuojant.
Pabaigoje diskusijos renginio dalyviai aptarė galimybę bendradarbiauti ateityje, tęsti ir plėtoti ryšius tarp „Alano klubo“ ir mūsų kaimynų, taip pat Jonavos gatvėje dabar įsikūrusios VDU Psichologijos katedros ir Psichologijos klinikos.
Žymos:girti vairuotojai, išgėrę už vairo, psichologė Slavinskienė, rizikingas vairavimas, sėdasi už vairo išgėrus, vyrai ir moterys už vairo
Komentarų nėra