Blaivybės rugsėjo proga – renginys, skirtas laisvai mąstančiam jaunimui

2017-10-01 - 2 minutes perskaityti

Rugsėjis vėl sukvietė studentus ir dėstytojus į auditorijas, o moksleivius ir jų tėvelius – į miestą.  Ieškodami ne mados, o sąmoningumo, rugsėjo 8-tą dieną VŠĮ ..Blaivi Laisvė“ savanoriai ir specialieji darbuotojai surengė jaunimui inovatyvų renginį aktyviam jaunimui Kaune. Renginys buvo skirtas pristatyti blaivius laisvalaikio leidimo būdus ir įkvėpti jaunimą tapti laisvesniais nuo žalingų įpročių.

Renginys prasidėjo nuo teorinės dalies – seminaro ,,Priklausomybių neuromokslai“. Jame tarpdisciplininių neuromokslų analitikas Tomas Kasiulynas populiariai, angažuojančiai pristatė žmogaus smegenų sandarą, pagrindinius jų veikimo principus. Auditorija sužinojo, kad žmogaus smegenys tarsi susideda iš trijų evoliucinių dalių – driežo smegenų, žinduolio smegenų ir žmogaus smegenų, kurių kiekvieni „atsakingi“ už tam tikras funkcijas – nuo išlikimo ir saugumo iki mąstymo, tobulėjimo.

Prlegentas pristatė smegenyse esančius neuroninius tinklus, neuroninius greitkelius ir jungtis. Auditorija galėjo sužinoti apie neurotransmiterius –  cheminės ir biologiškai aktyvios medžiagos, nervinių impulsų smegenyse perdavėjus. Paskaitoje buvo įtikinamai parodyta, kaip tokie neurotransmiteriai, kaip dopaminas, serotoninas ar noradrenalinas veikia ne tik žmogaus nuotaiką, bet ir prisideda prie priklausomybių atsiradimo. Kaip nuo jų priklauso, ar esame „driežas“, žinduolis ar mąstantis žmogus.

Pagrindiniai neurotransmiteriai ir nuotaikos

Aišku, aktyviam jaunimui iškilo ir klausimas – o ką daryti, kaip nepasiduoti žalingų įpročių formavimuisi? Susibūrimo metu kalbėta apie meno terapijos, aktyvaus gyvenimo būdo užsiėmimus – būdus įveikti stresą, įprasti reguliariai sportuoti, „pasigaminti dopamino“ patiems . Kaip patiems išlaikyti „užvedančius“ asmeninius santykius, hobius, karjerą, tinkamą laiko kiekį skirti darbui ir poilsiui.

Renginio metu buvo parodyti ir prieinami „dopamino gamybos“ pavyzdžiai – įvyko grupės „Impro Kaunas“  pasirodymas, kuriame jaunimui buvo proga save improvizuotai išbandyti ant scenos. Vakarą užbaigė Lino Matiuko iš „Low Budget Disco Project“ gitaros skambesys ir dainos.

Renginys rado tęsinį (buvo suburta ir koordinuojama jaunimo grupė)  NVO „Blaivi laisvė“ projekte „Mokomės savipagalbos, sprendžiame šeimų krizes dėl priklausomybių“ iš dalies finansavo LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.